Trzech wielkich projektantów logotypów i ich dzieła
Paul Rand
Paul Rand był amerykańskim designerem, znanym przede wszystkim z projektów znaków firmowych. Rand był absolwentem renomowanych uczelni, m.in. The Parson School of Design oraz The Art Students League. Uznawany jest za jednego z inicjatorów szwajcarskiego stylu projektowania graficznego.
W latach 1956 do 1969 Paul Rand był wykładowcą Yale University. Amerykański designer zaprojektował niezliczoną ilość plakatów, logotypów i innych elementów identyfikacji graficznej wielu firm. Najbardziej znane prace twórcy to logo IBM, UPS, czy telewizji ABC.
Logo dla UPS zostało zaprojektowane przez Randa w 1961 roku, w okresie gwałtownego rozwoju firmy i poszukiwań nowej drogi rozwoju. Kilka lat wcześniej, w 1956 roku, amerykański grafik i wizjoner stworzył sławne do dziś logo IBM. Jak stwierdził Mark Fovermann „nie tylko identyfikowało ono firmę, ale wręcz przepełnione było świadomością korporacji, która przeniosła się do świadomości społecznej”.
Logo zostało zmodyfikowane przez twórcę w 1960 roku, a charakterystyczny wariant w paski pojawił się w 1972 roku. Rand projektował także materiały marketingowe, opakowania, itd. Dla IBM pracował aż do roku 1980. Widoczne na ilustracji logo Forda to jeden z nielicznych projektów artysty, który został odrzucony. Podobno był zbyt odważny i futurystyczny.
Projekt dla American Broadcasting Company powstał w roku 1962. Znak ABC jest uosobieniem minimalizmu, bazuje na czerni, której Rand, jako jeden z nielicznych twórców, nie bał się używać. Logo charakteryzuje się prostotą i powściągliwością. Podobno autor dostał wynagrodzenie w wysokości 100 tysięcy dolarów, co wówczas było zawrotną sumą, a nawet dziś to przecież niemało.
W późniejszych latach artysta współpracował m.in. ze Steve Jobsem, dla którego opracował znak NeXT Computer. Kiedy w 1996 roku Rand umierał na raka, Jobs nazwał go „największym żyjącym designerem”.
Projekt logo dla Twojej firmy!
Milton Glaser
Milton Glaser pochodzi z tego samego pokolenia do Paul Rand, urodził się pod koniec lat 30. ubiegłego wieku w Nowym Yorku. Właściwie całe jego życie związane jest z tym miastem, zresztą zaprojektował chyba najbardziej rozpoznawalny symbol miasta, czyli słynne: „I Love New York”. Logo powstało w 1977 roku.
Milton Glaser - wybrane prace
Raymond Loewy
Mimo że urodził się w Paryżu i ukończył tamtejszy uniwersytet, Raymond Loewy uważany jest za amerykańskiego projektanta i designera. Gdyby nie Loewy prawdopodobnie nie powstałby „opływowy” styl projektowania, zapoczątkowanego jeszcze w latach 30. ubiegłego wieku.
Loewy był pionierem tzw. "streamline", który charakteryzował się gładkimi, obłymi kształtami, pozbawionymi wyraźnych granic pomiędzy częściami. Styl ten rozwinął się bardzo szeroko również w architekturze.
Wśród niezwykłych projektów twórcy znalazły się opływowe lodówki, samochody, a nawet potężne lokomotywy.
Loewy dokonał także głębokiego redesignu logo koncernu Shell (cały proces zajął aż cztery lata) i zaprojektował nową, znaną do dziś butelkę dla Coca-Coli. Szacuje się, że w szczytowym okresie swojej kariery z produktami zaprojektowanymi przez Loewy’ego stykało się codziennie ponad 75 % Amerykanów.
Loewy’emu zawdzięczamy także współczesny podejście do designe’u użytkowego, tzn. częstą zmianę wyglądu urządzeń AGD związaną z wymuszonym procesem „starzenia się” urządzeń gospodarstwa domowego (był pierwszym projektantem, który wprowadził roczny model zmiany).
Do dziś cytowane są złote myśli Raymonda Loewy’ego, np.: „Pomiędzy dwoma produktami równymi pod względem ceny, funkcji oraz jakości, to ten znakomicie wyglądający będzie sprzedawał się lepiej”.
Ci trzej panowie nie tylko rozwinęli i wzbogacili dziedzinę projektowania graficznego, ale byli także ojcami nowych prądów w kulturze masowej. Na pewno nie byli jedyni, lecz zapisali się na kartach historii jako projektanci nieszablonowi, niezwykle kreatywni i twórczy. Warto dodać, że Milton Glaser nadal żyje (ma 85 lat) i wciąż tworzy wyjątkowe projekty.