Identyfikacja wizualna dla browaru - piwo rzemieślnicze pomysłem na biznes!

Redakcja               09.11.2015              
Piwa z małych browarów przeżywają istny renesans – smakosze piwa coraz chętniej sięgają po nowe propozycje oferowane przez małe, rzemieślnicze firmy. Szukają produktów naturalnych, wysokiej jakości, alternatywy dla wyrobów „piwopodobnych”. Sklepowe półki uginają się od ilości butelek oklejonych coraz ciekawszymi i przyciągającymi uwagę etykietami piw z równie oryginalnymi nazwami. Zalew nowych marek powoduje, że klient musi dokonywać w sklepie coraz trudniejszego wyboru – które piwo tym razem spróbować. Chcesz wejść w ten biznes? Zastanów się jak nie zginąć w tłumie konkurencji.

Przemyślana strategia wizerunkowa – nazwa i etykieta dla browaru

Projekt etykiety to nie tylko plakietka z nazwą produktu, danymi producenta, datą ważności i listą składników. To narzędzie, które ma zdecydowany wpływ na wysokość sprzedaży Twojego produktu. Dlatego etykieta musi przykuć wzrok klienta, musi zachęcać do obejrzenia produktu, do konsumpcji. A przede wszystkim ma uzmysłowić odbiorcy, że Twój produkt jest najwyższej jakości. Jak to osiągnąć?

Bez dobrego pomysłu na markę, nazwę piwa, a przede wszystkim przemyślanej identyfikacji wizualnej, która przemówi do grupy odbiorców, którym dedykujesz produkt, Twój biznes może polec. Możesz utonąć w morzu podobnych, przeciętnych marek, po które nikt nie sięgnie. Nie daj się zignorować!

Coraz większa konkurencja

Piwa rzemieślnicze są coraz popularniejsze, więc coraz więcej osób chce spróbować sił w tym biznesie. Upatrują szansy na dobre zarobki, no i… powiedzmy sobie szczerze - który mężczyzna nie chciałby posiadać własnego browaru? ;)

W dzisiejszych czasach, aby wystartować z produkcją piwa nie trzeba już tak dużych nakładów finansowych. Dzięki nowoczesnej technologii nie trzeba budować własnej infrastruktury - większość piw warzona jest w browarach kontraktowych – po prostu wynajmuje się kadź w browarze.

Chcę ruszyć z produkcją piwa – na co zwrócić uwagę?

Tak jak już pisaliśmy, niezwykle ważna jest strategia wizerunkowa, dlatego dobrze zastanów się nad nazwą piwa i stylem, w jakim ma być zaprojektowana etykieta, krawatka i kontretykieta.

Nazwa i styl - duża ilość piw rzemieślniczych nawiązuje do tradycji, folkloru, ludowości. Można zaobserwować też dużą ilość projektów humorystycznych, w których producenci pozwalają sobie na znacznie więcej niż jeszcze kilka lat temu browary koncernowe. Tam dominował jeden układ - wielka nazwa piwa, logo browaru, a wszystko zamknięte w okręgu. Często występował też motyw zamku czy kłosa zboża, ewentualnie szyszki chmielowej.

Etykieta – aby odróżnić się od piw koncernowych, producenci piw rzemieślniczych stawiają na niestandardowość. Ich produkty mają fantazyjne, barwne etykiety, na których dużo się dzieje. Odchodzą tym samym od etykiet, do których przyzwyczaiły nas wielkie piwne koncerny. Jest dużo rysunków, kolorów. Wiele piw ma też własną postać (brand hero). Etykiety nie są już nudnym nośnikiem informacji o produkcie. One walczą o uwagę i sympatię klienta, skracają dystans, puszczają oko do konsumenta.

Logo - Doskonałym przykładem dobrze wykonanego projektu, będzie logo dla browaru Janowskie Zakłady Browarnicze, z naszej puli konkursowej. Subtelne, eleganckie, wykorzystuje złoto czarną kolorystykę, a przy tym wpleciona została szyszka chmielowa, o której mowa w przypadku nazwy i stylu.


browar pinta etykiety     
fot.: browarpinta.pl   

etykiety browaru ale browar
fot.: alebrowar.pl


Gdzie znaleźć grafika?

Nowy biznes zawsze pochłania duże pieniądze, a jak już wspominaliśmy - inwestycja w dobrą, przemyślaną strategię wizerunkową Twojego piwa to podstawa. Czy to oznacza, że identyfikacja wizualna będzie kosztować majątek? Niestety tak, jeśli zaufasz doświadczonej, profesjonalnej agencji reklamowej - przygotowanie całej strategii może kosztować od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Mamy jednak rozwiązanie dla wszystkich przedsiębiorczych osób, które chcą wydać mniej, aby dostać więcej. Właśnie taką możliwość dają konkursy graficzne, organizowane wśród społeczności grafików. To bardzo modne na zachodzie rozwiązanie powoli staje się popularne również na polskim rynku. Pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze i co najważniejsze - zapłacić wyłącznie za wybrany projekt.

Jeśli nie chcesz wydawać tysięcy złotych na grafika i możesz sam koordynować przebieg zlecenia, zachęcamy Cię do założenia konkursu graficznego – na całą identyfikację wizualną, na logo bądź etykietę na nazwę dla piwa lub browaru. W konkursie startują nowi, kreatywni, indywidualni projektanci ze świeżym spojrzeniem na temat. To właśnie od nich możesz otrzymać grafiki oparte o błyskotliwe pomysły, fantazyjne, niestandardowe rozwiązania, które wyróżnią Cię spośród tłumu podobnych do siebie produktów.


Jak działa konkurs graficzny?

Banalnie prosto.

  • Ustalasz budżet
  • Spisujesz wytyczne dla grafików (brief), na podstawie których powstaną projekty;
  • Oceniasz, komentujesz, odrzucasz nadesłane grafiki;
  • Wybierasz zwycięską pracę


A wszystko to już za kilkaset złotych. Dowiedz się więce, sprawdź nasz cennik konkursów graficznych i działaj!
 
 


To także może Cię zainteresować

Kolory placówek. Czy mają znaczenie?

Kolory Ikei to żółty i niebieski. Czy zatem obszerne sklepy szwedzkiego giganta składają się z żółtych płaszczyzn uzupełnionych niebieskimi połaciami? Otóż nie. Wnętrza Ikei są przede wszystkim białe. Dlaczego? Aby to wyjaśnić, trzeba najpierw powiedzieć o czymś, co nazwano identyfikacją wizualną. Najlepszych przykładów nie znajdziemy w czasopiśmie dla panów, jak zasugerował jeden z moich znajomych, chociaż w pewnym sensie miał rację. Identyfikacja wizualna to zestaw wzajemnie uzup

Andrzej Sitek
27 marca 2015  

Identyfikacja wizualna jest potrzebna?

Odbiór firmy wiąże się z jej wizerunkiem, którego zasadniczą częścią jest identyfikacja wizualna. Dlaczego właściwie jest tak ważna? I dlaczego jest potrzebna? Założenie firmy jest coraz łatwiejsze, pojawiają się nowe rynki usług i towarów, wzrasta rola Internetu, niebagatelne znaczenie ma stały wzrost gospodarczy, nowe opcje finansowania i dotacji. Te i inne czynniki sprawiają, że rośnie konkurencyjność utrudniając możliwość wyróżnienia się. Wśród spektrum działań marke

Andrzej Sitek
27 marca 2015  

Czym są kasetony i dlaczego je stosujemy?

Kasetony to rodzaj szyldu, który ma spełniać rolę informacyjno-reklamową. Spotykamy je codziennie przechodząc obok placówek bankowych, sklepów lub firm. Dlaczego warto stosować kasetony? Co to są kasetony? Kasetony to kolorowe, najczęściej prostopadłościenne konstrukcje, zazwyczaj podświetlane od środka. Skutecznie zachęcają do odwiedzin placówki lub zakupów, a jednocześnie prezentują logotyp firmy albo marki. Ułatwiają tym samym identyfikację, stanowią element umożliwiający d

Andrzej Sitek
26 maja 2015