Czy nazwa firmy ma znaczenie?
Specjaliści od marketingu z energią pokiwaliby głowami. Nazwa jest znakiem rozpoznawczym, oznacza moment, w którym odbiorca styka się z firmą. Pierwsze wrażenie jest najważniejsze: to banalne, ale prawdziwe stwierdzenie. Na pewno dobra
nazwa dla firmy potrafi oddziaływać na klienta w szerokim spektrum. Od utożsamienia miana z profilem działalności, przez łatwiejsze zapamiętanie, do chęci ze skorzystania z oferty. Problem pojawia się, kiedy przedsiębiorca próbuje sam znaleźć „dobrą” nazwę i ją znajduje. Oto kilka przykładów z życia wziętych.
Ułańska fantazja
Trudno o pozytywne nastawienie i skojarzenia pacjentów medycznego laboratorium diagnostycznego Anal-Med. Być może nazwa oddaje profil usług, ale na pewno nie robi dobrego wrażenia. Inwencja twórcza właścicieli ubojni drobiu Exodus również wyniosła ich za daleko, zaś posiadaczowi firmy Śrubopol produkującej wkręty i śruby, wyobraźni zabrakło. O dobrą nazwę nie jest łatwo, tym bardziej, jeśli prowadzi się niezbyt pachnący interes. Z problemem tym poradził sobie właściciel przedsiębiorstwa Szambelan zajmującego się czyszczeniem szamb – nazwa nawiązuje do działalności w udany, żartobliwy sposób. Sukces odniósł też Tani Armani, wrocławski sklep z używaną odzieżą.
Śmiechu warte
Walor humorystyczny jest w wypadku niektórych obszarów działalności dopuszczalny, ale też trzeba uważać, o czym świadczy miano przychodni dentystycznej Ciap-Dent. Niezamierzony efekt osiągnęła również firma Biuro Opieki Nad Grobami, zajmująca się m.in. transportem zwłok zza granicy. Skrócona nazwa przedsiębiorstwa brzmi BONGO, co jest może niezłym pomysłem dla nocnego klubu, ale w powyższym wypadku to rozwiązanie nieadekwatne. Ten przypadek ma jeszcze drugie dno, bo w slangu miejskim bongo oznacza… fajkę wodną do palenia marihuany.
Jak już było powiedziane
nazwa firmy to jej wizytówka, która wpływa na odbiorcę, na każdym etapie współpracy, poczynając od wyboru tej a nie innej opcji z wachlarza wielu przedsiębiorstw funkcjonujących na rynku, przez dalsze działania i ostatecznie chęć kolejnych interakcji, np. następnego zlecenia, zakupów, itd. Trzeba pamiętać, że nazwa pojawia się na każdym z tych etapów, od przysłowiowego pierwszego wrażenia aż po fakturę.
Odpowiedni wybór może zatem determinować wynik finansowy firmy, chociaż jest to wartość trudna do policzenia i nie można powiedzieć, że dana nazwa oznacza 10%, 20% lub 30% skuteczności w przyciągania nowych klientów albo określony procent dla utrzymania dotychczasowych. Wyliczenia, nawet pobieżne, są trudne również dlatego, że każdy przykład jest inny i powiązany z wieloma zmiennymi. Na przykład nakłady na reklamę, zakładany i docelowy odbiorca, zasięg firmy (lokalna, krajowa, międzynarodowa), profil działalności (innej reklamy potrzebuje osiedlowy sklep spożywczy a odmiennej międzynarodowa sieć sprzedaży okien), itd.
Udana nazwa to pieniądze
Nie zmienia to faktu, że nazwa przekłada się na zysk nawet jeśli nie można go dokładnie oszacować. Tak w przypadku nazwy firmy i
nazwy produktu. Czy ktoś wyobraża sobie inną nazwę dla Coca-Cola Company, Apple Inc. lub Intel Corporation? Trzej giganci branż spożywczej i IT od lat ponoszą gigantyczne koszty na reklamę, dlatego są rozpoznawalni natychmiast, bezpośrednio kojarzeni z określonymi produktami. W odniesieniu do tego przykładu pojawia się pewna kwestia, a mianowicie skuteczne połączenie profilu działalności lub produktu firmy z jej mianem.
To może być szczególnie ważne dla małych podmiotów, które nie mają dużych budżetów na reklamę i marketing. Oczywiście profil filmy może być na tyle szeroki, zmienny lub rozwojowy, że nie będzie to możliwe, ale warto o tym pamiętać. Czy ktoś, poza branżą odzieżową, orientuje się, że marka Zara należy do firmy Inditex Group?
Nazwa firmy ma znaczenie, siłę i przyszłość, dlatego niektóre podmioty decydują się na
rebranding firmy i zmianę nazwy przedsiębiorstwa. Po co to robią? Zazwyczaj poszukują nowego wizerunku, nowego oblicza i odbiorców, albo wyrosły już z dotychczasowego rynku. Oznacza to niemałe koszty, a jednak firmy decydują się na to. To dowód, że nazwa ma kapitalne znaczenie. Bez dobrego wizerunku firma nie zaistnieje ze 100 % skutecznością, a nazwa jest głównym elementem tego wizerunku.