Jak przygotować wizytówkę do druku?
Jak przygotować wizytówkę do druku?
Chcesz mieć pewność, że projekt wizytówki będzie odpowiednio przygotowany do druku? Musisz pamiętać o kilku krokach. Nawet jeżeli nie jesteś grafikiem, a szukasz projektów dla swojej firmy, dobrze jest się z tym zapoznać, żeby wiedzieć, czy wszystko idzie jak należy! Na początek lista:
- Dobierz wymiary i orientację
- Spady i obszary bezpieczeństwa
- Kolorystyka i rozdzielczość
- Informacje
- Poprawność
- Format wizytówek do druku
1. Dobierz wymiary i orientację
Wybierz odpowiednie wymiary i orientację. W jednym z poprzednich artykułów opisaliśmy wymiary i formaty wizytówek, ale dla przypomnienia: Standardowy rozmiar wizytówki wynosi 8,9 x 5,1 cm, ale możesz wybrać inny rozmiar, który pasuje do twoich potrzeb. Następnie musisz zdecydować, czy wizytówka będzie miała orientację poziomą (poziomą) czy pionową (pionową).
Szczegóły możesz spokojnie sprawdzić w polinkowanej publikacji. Opisaliśmy wszystkie najpopularniejsze formaty i podaliśmy informacje, które mogą być dla Ciebie przydatne.
2. Spady i obszary bezpieczeństwa
Spady są obszarami, które powiększają nieco samą wizytówkę, na wypadek gdyby cięcie lekko się przesunęło. Spady wizytówek wynoszą najczęściej minimum 2mm i zawierają samo tło. Tym samym unikasz białych obszarów podczas cięcia, w razie delikatnych przesuniąć.
Obszary bezpieczeństwa to obszary wewnątrz wizytówki, w których umieszczasz najważniejsze informacje. W ten sposób unikniesz obcięcia ważnych elementów podczas cięcia wizytówek. Wszystkie informacje przez to są widoczne, a odstępy równe i schludne. Najlepiej, gdy obszary bezpieczeństwa mają minimum 3mm.
3. Kolorystyka i rozdzielczość
Ustal odpowiedni kolorystykę i rozdzielczość: Wybierz odpowiednią kolorystykę dla wizytówki. Jeśli korzystasz z kolorów, upewnij się, że są one dobrze zbalansowane i wyglądają dobrze na druku. Kolorystykę najlepiej jest od razu tworzyć w CMYK. Unikniesz różnicy kolorystycznej względem tego, co widać na monitorze.
Przygotowując projekt wizytówki, ważne jest także ustawienie odpowiedniej rozdzielczości. Zalecana rozdzielczość dla wizytówek drukowanych wynosi 300 dpi (pikseli na cal).
4. Informacje
Informacje są tak samo istotne, jak wygląd graficzny. Upewnij się, że wszystkie dane na wizytówce mają swoje miejsce. W poprzedniej publikacji z tego działu opisaliśmy co powinna zawierać wizytówka. Zachęcamy do przeczytania.
Ponownie przypominając, na pewno muszą to być: logo, imię i nazwisko, stanowisko i tytuł, dane adresowe, informacje kontakowe. Punktów może być więcej, ale wszystko zależy od rodzaju projektu!
5. Poprawność
Sprawdź poprawność pisowni i układu: Przed wysłaniem projektu do druku ważne jest, aby sprawdzić poprawność pisowni i układu tekstu. Upewnij się, że wszystkie informacje na wizytówce są prawidłowe, nic się nie rozjeżdża i wszystko jest na swoim miejscu. Czasem lepiej sprawdzić coś 3 razy, niż otrzymać 1000 wizytówek z błędem.
6. Format wizytówek do druku
Skoro wszystko zostało już sprawdzone, wystarczy całość zapisać w odpowiednim formacie i wysłać do wydruku. Najlepszy format wizytówek do druku to PDF, EPS, CDR, TIFF i JPG.
Wizytówki do druku - jak przygotować samodzielnie?
Koniecznie chcesz przygotować wizytówkę do wydruku? Jeśli masz doświadczenie w projektowaniu graficznym, możesz użyć profesjonalnego oprogramowania, takiego jak Adobe Photoshop, Illustrator lub InDesign. Te narzędzia oferują zaawansowane funkcje, które umożliwiają tworzenie precyzyjnych projektów wizytówek.
Możesz też skorzystać z darmowych kreatorów, jak choćby canva, gdzie te wszystkie informacje aplikacja sprawdzi dla Ciebie.
Najlepiej jednak będzie skorzystać z pomocy profesjonalnych grafików i zlecić projektowanie wizytówek naszym specjalistom. Otrzymasz wtedy gotowy projekt, przygotowany pod Twoje wytyczne, bez obaw, że coś pójdzie nie tak.
Zobacz nasze produkty: projektowanie ulotek projektowanie folderów, projektowanie reklamy, projekty graficzne opakowań, projektowanie etykiet, nazwa firmy, nazwa produktu
Przeczytaj:
- Co powinna zawierać ulotka reklamowa?
- Co powinna zawierać etykieta produktu?
- Zasady projektowania graficznego
- Jak zrobić folder reklamowy?
- Jak zaprojektować portfolio?
- Jak zaprojektować logotyp?
- Jak zrobić nadruk na koszulce?
- Podstawy typografii
- Ile kosztuje projekt ulotki?
- 9 zasad projektowania opakowań produktów
- Jak zaprojektować plakat?
- Wymiary i formaty plakatów
- Do czego służy Corporate Identity?