14 darmowych narzędzi do wyszukiwania obrazem!
Sprawdzone, darmowe wyszukiwarki zdjęć
Zgodnie z obietnicą, poniżej przedstawiam 14 darmowych wyszukiwarek zdjęć! Pamiętaj - w przypadku użytku komercyjnego, zawsze używaj zaawansowanego filtrowania i sprawdzaj, czy dane dzieło jest udostępnione do takich celów. Tradycyjnie - najpierw wypunktuję, a potem opiszę każdą z wyszukiwarek. Czas na listę:
Lista darmowych wyszukiwarek zdjęć:
- Google Grafika
- Bing Grafika
- TinyEye
- Yandex
- Zbiory cyfrowe Biblioteki Polona
- Creative Commons Search
- Wolfram Alpha
- RevIMG
- Flickr
- Reverse Image Search
- Dupli Checker
- Labnol
- CamFind
Skoro listę mamy już odhaczoną, opiszę każde z narzędzi. Dla ułatwienia dorzucę również linki, aby w jednym miejscu zebrać wszystkie informacje,
1. Google Grafika
Wyszukiwanie obrazem w Google Grafika
https://www.google.pl/imghp?hl=pl
Google to znana wszystkim wyszukiwarka, przychodząca z pomocą w każdej potrzebie. Wystarczy wpisać odpowiednie słowo kluczowe i gotowe. Zależy Ci na lepszych, bardziej precyzyjnych wynikach wyszukiwania? Warto skorzystać z dostępnych filtrów, dostępnych pod nazwą „narzędzia”.
Korzystając z zaawansowanych filtrów możesz zawęzić poszukiwania pliku o: rozmiar, kolor, rodzaj praw użytkowania, daty przesłania/utworzenie itp. Google Grafika to również możliwość wyszukiwania zdjęciami. Na przykładzie tego narzędzia opisywałam Ci w moim poprzednim artykule - Jak działa wyszukiwanie obrazem w Google? 4 sposoby!
2. Bing Grafika
Wyszukiwarka obrazów w Bing
Alternatywa dla opisywanego przed chwilą Google. Wyszukiwarka Microsoftu warta uwagi ze względu na dwie dodatkowe opcje, niedostępne u konkurencji:
- kadrowanie - na zdjęciu możesz zaznaczyć dowolny fragment lub przedmiot i tylko tę część wyszukać na nowo w wyszukiwarce.
- filtr „osoby”, pozwala wybierać zdjęcia ludzi na podstawie sposobu fotografowania (np. tylko dłonie, twarze lub ramiona).
3. TinyEye
Wyszukiwarka TinyEye
Narzędzie, umożliwiające nie tylko wyszukiwanie obrazem, a również odkrywanie konkretnych miejsc w sieci, w których poszczególne zdjęcie się pojawiło. Podobnie jak Google Grafika potrzebujesz pliku z Twojego urządzenia lub adresu URL obrazka.
TinyEye to również rozszerzenie do Chrome, Firefox, Edge i Opera, pozwalające przyspieszyć wyszukiwanie obrazów z poziomu wybranej przeglądarki. Po instalacji wybranej wtyczki, wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na obraz, a technologia TinyEye znajdzie go dla nas.
4. Yandex
Wyszukiwanie w Yandex, czyli najpopularniejszej wyszukiwarce na wschodzie
Popularny szczególnie na wschodzie, choć coraz więcej użytkowników dostrzega jej niewykorzystany potencjał. Działa i wygląda niemal identycznie jak Google. Yandex posiada sekcję, umożliwiającą wyszukiwaniu obrazu z innego obrazu.
5. Pinterest
Szukanie obrazów w Pinterest
Adres URL: https://pl.pinterest.com/
Nie wszyscy są świadomi opcji wyszukiwania wizualnego na Pintereście. Każda fotografia, jaką znajdziesz na tej platformie, ma umieszczoną w prawym dolnym rogu dodatkową ikonę lupy. Po kliknięciu narzędzie pokaże podobne wizualnie wyniki do wyszukiwanego pliku.
Pinterest ma dość bogatą bazę obrazów dzięki pinom utworzonym przez użytkowników. Dlatego jest doskonałym źródłem, którego nie należy pomijać, w próbach poszukiwania szczególnej grafiki.
6. Zbiory cyfrowe Biblioteki Polona
Biblioteka Polona - zbiory cyfrowe
Jeśli szukasz wysokiej jakości obrazów cyfrowych, w tym wysokiej rozdzielczości skanów książek historycznych, dokumentów, szkicowników, map, plakatów, fotografii, pocztówek i nie tylko... Powinieneś koniecznie zajrzeć do zasobów Polony!
Wszystkie znalezione tu informacje, mają ogromny plus – w większości są dostępne w domenie publicznej, co oznacza możliwość użytkowania w dowolny sposób.
7. Creative Commons Search
Wyszukiwarka obrazów Creative Commons Search lub jak kto woli Openverse
https://search.creativecommons.org/
Czyli Openverse. Idealna wyszukiwarka obrazów, gdy szukasz materiałów wolnych od praw autorskich. Zapewnia gwarancję legalności wykorzystanego dzieła, wysoką jakość i rozdzielczość.
Sposób działania Creative Commons Search jest prosty – czerpie wyniki z platform, które udostępniają, zasoby udostępniane na wolnych licencjach to znaczy: bibliotek czy muzeów.
8. Wolfram Alpha
Wyszukiwanie Wolfram Alpha
To mniej rozpoznawalna wyszukiwarka, formułująca odpowiedzi na pytania zadane w języku naturalnym. Przedstawia dane statystyczne, wykonuje obliczenia, rozwiązuje równania itp. Sprawdza się również doskonale jako narzędzie do wyszukiwania obrazem.
9. RevIMG
Szukanie obrazów w RevIMG
Kolejna alternatywa umożliwiająca przeprowadzenie bardzo szybkiej i prostej operacji wyszukiwania grafik. Podobna do wspomnianego wcześniej TinyEye, z kilkoma różnicami. RevIMG ma funkcję definiowania kategorii z rozwijanego menu, co ułatwia lepsze filtrowanie wyników wyszukiwania. Ponadto strona wyświetla uporządkowane wyniki, pokazując ich poziom skuteczności w określonych kolorach.
10. Flickr
Popularna wyszukiwarka obrazów - Flickr
Rodzaj nietypowej wyszukiwarki. Na Flickr znajdziesz zdjęcia pochodzące zarówno od profesjonalistów, jak i amatorów. Miejsce stworzone do dzielenia się swoimi pracami przez pasjonatów świata fotografii Nawet jeśli sam nie wykonujesz zdjęć, a lubisz jedynie wyszukiwać, przeglądać i zachwycać się pięknymi pracami, to jest właściwe miejsce.
Pamiętaj! Jeśli szukasz zdjęć do wykorzystania w projektach marketingowych lub komercyjnych, wybierz odpowiedni filtr wyszukiwania dotyczący licencji użytkownika.
11. Reverse Image Search
Reverse Image Search - wyszukiwanie
Reverse Image Search, czyli narzędzie przeszukujące media społecznościowe w celu odnalezienia pożądanego zdjęcia. Działa na podobnej zasadzie, jak poprzednie wyszukiwarki, które opisywałam. Tutaj również potrzebujesz konkretnego zdjęcia, jego adresu URL lub pobrania go z urządzenia, Dysku Google lub Dropboxa. Reverse Image Search posiada wiele funkcji: obsługuje wiele formatów plików, posiada integrację adresów URL, działa w niezwykle szybki, dokładny i skuteczny sposób.
12. Dupli Checker
Dupli Checker wyszukuje obrazy w formie dopasowania do zapytania
Strona umożliwiająca wyszukiwanie dopasowań z przeglądarek: Google, Bing czy Yandex. Dupli Checker posiada dodatkową funkcję wyszukiwania za pomocą słów kluczowych - pozostałe narzędzia nie zawsze miały tę funkcję.
13. Labnol
Labnol pomoże znaleźć wyniki podobne wizualnie do szukanego zdjęcia
https://www.labnol.org/reverse
Kolejna platforma umożliwiająca wyszukiwanie pożądanych treści za pomocą zdjęć. Narzędzie pomoże Ci w wyszukiwaniu podobnych wizualnie wyników, które są mniej więcej podobne do tych generowanych przez Google Grafika. Strona działa również na urządzeniach mobilnych.
14. CamFind
Aplikacja CamFind
Jeśli zależy Ci na szybszym wychwytywaniu informacji i danych na temat konkretnych grafik, możesz skorzystać z różnych aplikacji dostępnych w Google Play lub App Store. W większości z nich wyszukiwanie nie wymaga zapisywania obrazów – często wystarczy skierować obiektyw aparatu w Twoim smartfonie na interesujący Cię obiekt, a aplikacja automatycznie wyszuka powiązane wyniki w wyszukiwarkach.
Dlaczego o tym piszę? Na koniec aplikacja inna, niż przedstawione wcześniej - nie działa w trybie webowym, a należy pobrać ją na urządzenie mobilne. CamFind dostępna zarówno na urządzeniach opartych na systemach Android, jak i iOS. Usługa umożliwia wyszukiwanie czegokolwiek, robiąc po prostu zdjęcie swoim urządzeniem. Korzysta z wszechstronnych innowacji wyszukiwania wizualnego, zapewniając najlepsze informacje na dany temat.
Obecnie CamFind jest uznawana za jedną z najpopularniejszych, najwydajniejszych i najefektywniejszych aplikacji mobilnych z tej kategorii. Posiada tłumacz języków obcych, wyszukiwanie głosowe i tekstowe, porównywarki cen, możliwość zakupów online, posiada profil społecznościowy, dzięki któremu możesz wymieniać się wynikami w mediach społecznościowych typu Twitter lub Facebook.
Podsumowanie
Narzędzia przeznaczone do wyszukiwania informacji obrazem stają się coraz lepsze. Jednak nie warto poprzestawać na jednym narzędziu, bo każde z nich ma nieco inne możliwości, zalety i wady. Dlatego przedstawiłam Wam aż 14 różnorodnych rozwiązań darmowych rozwiązań - zachęcam do przetestowania wszystkich lub chociaż cżęści z nich.
Warto pamiętać o dodatkowych funkcjach jak: słowa kluczowe, czy filtry wyszukiwania, wtedy masz szansę znaleźć prawdziwe perełki. Ponadto warto czasem odejść od Google. Nigdy nie wiesz, co znajdziesz gdzieś indziej, a możesz naprawdę miło się zaskoczyć.
Podsumowując wyszukiwanie obrazem, jest doskonałym uproszczeniem, wykorzystywanie technologii opartej na zapytaniu o zawartość obrazu i wyszukiwania informacji wizualnej za pomocą grafiki zapewnia oszczędność czasu i nerwów. Zależy Ci na czasie, a potrzebujesz konkretnej grafiki, masz pomysł i chcesz dopełnić go odpowiednią grafiką? Może czas wykorzystać wyszukiwarki obrazów? Zawsze możesz założyć konkurs graficzny, a resztą zajmą się nasi projektanci!